treść strony

Raport UE na temat młodzieży 2024 już dostępny

Sytuacja młodych ludzi oraz postępy w realizacji Strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019-2027 – o tym można się więcej dowiedzieć z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

  • fot. Shutterstock

Publikacja bierze pod lupę życie młodych ludzi w Unii i zawiera wytyczne odnośnie do dalszych działań w dziedzinie młodzieży. Podstawowe cele? Promowanie zaangażowania przedstawicieli tej grupy wiekowej, uwzględnianie ich opinii w politykach unijnych, a także zapewnienie im lepszych możliwości rozwojowych.

Główne wyzwania wskazane w raporcie to m.in. bezrobocie wśród młodych na poziomie 10%, a także trudności emocjonalne i psychospołeczne, które zgłasza blisko 50% osób. Istotne są też aspekty edukacyjne, zwłaszcza że 30% 15-latków ma trudności z podstawową matematyką, a 28% nie ma umiejętności cyfrowych.

Przejdź do raportu

Publikacja łączy się też z nowym badaniem Eurobarometru, które prezentuje opinie młodych ludzi na temat polityk unijnych. 31% ankietowanych uważa, że ​​bezpieczeństwo i obrona powinny być głównym priorytetem UE, a dla 38% kluczowe są systemowe inwestycje w przystępne cenowo mieszkania i wsparcie kosztów utrzymania. Optymistyczne jest z kolei to, że prawie dwie trzecie badanych (65%) jest zadowolonych z działania demokracji w UE. Jednocześnie dla ponad jednej trzeciej (34%) dezinformacja stanowi największe zagrożenie w tym obszarze.

Sześciu na dziesięciu młodych Europejczyków uważa również, że UE ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Główne wskazane atuty to: swoboda życia, studiowania i pracy w innym kraju UE (32%), silne relacje i solidarność między państwami członkowskimi (28%) oraz zaangażowanie UE w demokrację i podstawowe wartości (25%).

Więcej o badaniu

Komisja Europejska będzie kontynuować współpracę z młodymi ludźmi oraz zainteresowanymi stronami w latach 2025-2026. Wszystkie te działania mają na celu wypracowanie optymalnej strategii UE na rzecz młodzieży po 2027 r.

Zachęcamy do lektury pełnej informacji prasowej na temat opublikowanego raportu na stronie Komisji Europejskiej.

OSZAR »